niedziela, 25 marca 2012

Reading is Cool czyli moja czytelnicza spowiedź ;)

Do fantastycznej zabawy dotyczącej książek zostałam zaproszona przez Sabbath autorkę niesamowitego pachnącego bloga Sabbath of Senses [klik]  Sabb dziękuję :*

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

W ramach wstępu powiem Wam, że miłość do książek zaszczepiła we mnie moja ukochana Babcia, która w latach 70 robiła za audiobooka i czytała mi do kołyski. Książka na zawsze została  moją najbliższą przyjaciółką. 

Nie zniechęciła mnie do czytania bibliotekarka ze szkoły podstawowej, która czepiała się mnie, że zbyt szybko oddaję książki posądzając mnie o nie czytanie. Więc postanowiłam jej udowodnić, że jest w błędzie i kiedy przyszła moja kolej na oddanie książek zrecenzowałam jej 4 książki, które miałam wypożyczone i od tego czasu miałam spokój.

O jakiej porze dnia czytasz najchętniej?

Kiedy byłam młoda najlepszą porą na czytanie była noc. Czytałam przy lampce nocnej, latarce, świecach, lampie naftowej i innych źródłach światła. Zawsze słyszałam, że przez takie czytanie oślepnę jak nic.   A tak ogólnie żadna pora nie jest zła na czytanie.

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.freepik.com


Gdzie czytasz?

Czytam gdzie tylko mogę czyli wszędzie. Jeżeli książka mnie wciągnie mogę ją czytać nawet idąc chodnikiem, już nie jeden raz tak miałam ;) umarłabym z ciekawości gdybym nie doczytała danej książki do  końca. Pamiętam jak kiedyś ukryłam się w szafie aby w spokoju sobie poczytać :D

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.nikonians.org


W jakiej pozycji najchętniej czytasz?

Mogłabym napisać, że w każdej. Ale tak najchętniej to w pozycji półleżącej z kieliszkiem napoju bogów i kotem u boku.

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.visualphotos.com

Jaki rodzaj książek czytasz najchętniej?

Hm "dobre" czy to będzie odpowiednia odpowiedź? Przeczytam prawie wszystko oprócz książek pokroju Harleqina, muzyki disco polo i prasy brukowej ;) 

zdjęcie pochodzi ze strony http://calibermag.org

 Jaką książkę ostatnio kupiłaś/kupiłeś albo dostałaś/dostałeś?

zdjęcie pochodzi ze strony http://ligocka.wydawnictwoliterackie.pl
 
"Księżyc nad Taorminą" Romy Ligockiej. Ostatnio opuściłam się w zakupach książek, ale wkrótce to nadrobię ;) Natomiast mam w pobliżu świetną bibliotekę, która posiada bogaty zbiór nowości, więc mam co czytać :D

Co czytałaś/czytałeś ostatnio? 

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.znak.com.pl
zdjęcie pochodzi ze strony http://www.znak.com.pl

 Co czytasz obecnie?

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.znak.com.pl
Używasz zakładek czy zaginasz ośle rogi?  Jeśli używasz zakładek, to jakie one są? 

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.tudiabetes.org


O nie! żadnych oślich rogów! Dostawałam/dostaję białej gorączki kiedy widziałam/widzę jak ktoś zagina rogi lub w inny sposób niszczy książki. 

Używam zakładek. Moja ulubiona to zakładka z koteckiem zakupiona bodajże w empiku. Za zakładkę służą mi również inne różne rzeczy, które mam pod ręką jak paragon, kawałek kartki, wizytówka, karta, wstążka itp. 

E-book czy audiobook?

zdjęcie pochodzi ze strony http://empresasrochell.com

W tym przypadku jestem "konserwa" ;) Książka papierowa to magia :D i póki co pozostaję przy książce "z krwi i kości" papierowej ;)

Jaka jest Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
zdjęcie pochodzi ze strony http://www.childrensbooks.co.in
Na początku były to bajki, baśnie i mity, które namiętnie czytałam. Potem zafascynowałam się życiem indian. Pamiętam kiedy na wakacje wiozłam trzy tomy trylogii indiańskiej. Za jakiś czas przyszedł czas na Juliusza Verne. Byłam zauroczona kapitanem Nemo :))

Którą z postaci literackich cenisz najbardziej?
zdjęcie pochodzi ze strony http://flavorwire.com
Na to pytanie ciężko mi odpowiedzieć. Świetnie stworzona postać literacka przez autora daje nam wiele emocji. Możemy ją pokochać, ale i znienawidzić ;) Pozwolę sobie nie odpowiadać na to pytanie ponieważ bardzo trudno mi wybrać tę jedyną.

"Zamknięta książka jest niema; przemówi tylko wtedy, gdy zostanie otwarta. A użyty w niej język będzie językiem tego, kto się nad nią pochyla, zabarwionym jego oczekiwaniami, pragnieniami, dążeniami, obsesjami, jego gwałtownością, jego kłopotami." Éric-Emmanuel Schmitt 

Do zabawy zapraszam :))

Cammie autorkę bloga No to pięknie [klik]

Viollę autorkę bloga Na obcasach [klik]

Idalię autorkę bloga Idalia bloguje [klik]

Zielony Koszyczek autorkę bloga Zielony Koszyczek [klik